HAKKIMDA

Melek KÜÇÜKOĞLU

1970 Erzurum doğumlu. Karataş Lisesi’nden mezun oldu. 1995’te İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’ne girdi. 1999 yılında mezun oldu. 2000 yılında öğretmenliğe başladı.2002 yılında geçirdiği trafik kazası sonucu resimden uzak kaldı. Resim Öğretmenliği ve Grafik öğretmenliği yaptı. Çeşitli kişisel ve karma sergilere katıldı.

Doğa çıkışlı “soyutlama eğilimli bir hareket tarzını benimseyerek, kendisini ayrıcalıklı kılan bir renk duyarlılığı ile ifade yoluna başvuran sanatçı; sadece resmin uygulama alanında kalmayıp karışık malzeme ve uygulamalarda yapar. Kendine özgü bir boyama ve biçimlendirme yaklaşımı geliştiren sanatçı bu renk duyarlığından türeyen bir takım dikkat çekici denemeler de oluşturmuştur.

Kendine özgü bir tarzı benimser. Şekiller, çizgiler,  bazen odağın içinde bazen dışındadır ve renkler ise mevsimlere göre değişir. İmgeler bazen yüzeyin altından fısıldayarak kendini gösterir. Resimlerinin çoğunu önceden düşünülmüş kavramlar, eskizler ve öngörüler olmaksızın sezgisel bir tavırla tamamen içgüdüsel ve resmin doğal temposunda geliştirir. Resimlerinde doku ve form dengesinde, hareketli ve sakin pasajlar içinde, açık ve koyu dengesi ile zenginleştirilmiş yüzeylerde, çizgiyle birlikte dans ederek, mevsimin değişik renklerine bürünür. Bazen ışığın duygusallığına yer verir ve sürekli dinamik olan dünyanın büyüleyici niteliklerini tanımaya, anlamaya çalışır.

Hareketli, soyut tablolarında, sürekli nefes alan ve manipüle edilmiş zengin katmanlı yüzeylerde çalışmalarını şekillendirir. Görünür olduğu kadar gizemli, durağan olduğu kadar hareketli ve enerjik alanları; işaret, çizgi, doku vs. ile birbirine bağlarken bazen resmin içinde oyalanır, çizgilerde hapsolur, düşünce ise yerini meraka bırakır.

Resimler risk ve belirsizliklerle başlar. Olasılıklar, sapmalar, yöneliş ve yönlendirmelere açıktır. Sonucun henüz bilinmediği yüzeylerde her an her şey olabilir. Beklenmedik bir anda yön değiştirmek, ya da umulmadık bir yerde durmak bazen şaşırtıcı biçimde verimli olabilir. Desenler, dokular, renkler arasında dans eden çizgiler ve yer yer bırakılan izler, merakı ve gizem duygusunu sürekli enerjik tutar.

KATILDIĞI SERGİLER:

1995-Dokuz Eylül Üniversitesi-GSF Öğrenci sergisi

1997-Dokuz Eylül Üniversitesi-GSF (15.Yıl Kuruluş) Öğrenci Sergisi

1998-Turgut Pura Resim Yarışması Sergisi

1999-İzmir Resim Heykel Müzesi –Şeref Akdik Salonu (Kişisel Sergi)

2018-GT&ART Interior Sanat Galerisi-Bahar Karması Sergisi

2018-Art Station Sergisi-Niş Art Sanat Galerisi-Karma Sergisi

2018-Ankara Boho Galeri-Karma Sergisi

2018-Ekim Geçidi-İzmir Resim Heykel Müzesi ve Galerisi

2018-Art Interior Sanat Galerisi-Yeni Yıl Karması-Karma Sergisi

2019-İzmir Resim Heykel Müzesi ve Galerisi-Fısıltılar Sergisi

KAPAT
× How can I help you?